»Zavedati se je treba, da če ena država schengenskega območja odpre svoje meje, prevzame s tem odgovornost za vse preostale.«
»Nadzor meja med državami schengenskega območja de facto ni ukinjen.«
»Če pogledamo stanje na schengenskem območju, vidimo, da je veliko držav uvedlo nadzor notranjih meja. To pomeni, da sistem za zdaj ne deluje tako, kot bi moral.«
»Moramo ukrepati za zaščito svojih zunanjih meja, da bi ohranili schengensko območje.«
»Vlada se zaveda, da za normalno delovanje schengenskega območja potrebujemo dobro varovane zunanje meje.«
»Še vedno imamo šest schengenskih držav - Norveška, Švedska, Danska, Nemčija, Avstrija in Francija -, ki ohranjajo mejne preglede znotraj schengenskega območja, vključno na meji med Avstrijo in Slovenijo.«
»Reforma pravil je ključna za to, da bo schengensko območje odpornejše proti zdajšnjim in prihodnjim krizam na zunanjih mejah EU-ja. Zagotavlja tudi, da lahko ljudje, ki živijo in potujejo v EU-ju, v celoti izkoristijo prednosti potovanj brez notranjih meja.«
»S stališča policije je bil brez dvoma največji dosežek in izziv vstop Slovenije v schengensko območje, ko smo opustili nadzor na mejah proti zahodu in severu ter prevzeli odgovornost za nadzor zunanje schengenske meje s Hrvaško.«
»Vsi razumejo, da v primeru odprtja zunanje meje v eni schengenski državi to pomeni tveganje za vse. Vsaka članica tako ni odgovorna samo za svoje meje, temveč za celoten schengenski prostor.«
»Vključuje se država članica, ki bi potencialno lahko imela izjemne težave, ker nima dorečenih meja s svojimi sosedi. Anomalija bi bila v tem, da bi imeli schengensko mejo, ki bi bila nedorečena.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju